Визначення статі дитини за групою крові батьків

Категорія  Вагітність  |  Планування сім'ї 05.04.12

На етапі планування сім'ї слід враховувати групу крові обох майбутніх батьків. Позитивний резус-фактор у матері і негативний - у батька не представляють ніякого приводу для неспокою. Якщо ж у жінки, яка планує завагітніти, виявиться резус-негативна кров, а у її чоловіка - резус-позитивна, то під час вагітності можливий розвиток резус-конфлікту, тому жінці рекомендується до вагітності зробити аналіз крові на антитіла до резус-фактору. Справа в тому, що якщо майбутня мама перенесла хірургічну операцію (наприклад, аборт) або ж їй переливали кров, або якщо вагітність не перша, то існує ймовірність утворення в кpoві вагітної специфічних антитіл. У резус-негативної жінки з резус-позитивним плодом можливі імунні ускладнення (гемолітична хвороба новонароджених тощо) і особливо - під час другої-третьої вагітності. Для попередження ускладнень вводять антирезус-гамма-глобулін. Треба регулярно досліджувати кров на резус-антитіла.

Можливо розрахувати найбільш ймовірний стать майбутньої дитини з урахуванням групи крові матері та батька:

Група крові Батька
Матері I II III IV
I Дівчинка Хлопчик Дівчинка Хлопчик
II Хлопчик Дівчинка Хлопчик Дівчинка
III Дівчинка Хлопчик Хлопчик Хлопчик
IV Хлопчик Дівчинка Хлопчик Хлопчик
Резус-фактор Батька
Матері + -
+ Дівчинка Хлопчик
- Хлопчик Дівчинка

Невелика довідка про групи крові

Кров складається з рідкої частини - плазми і різних клітин кpoві (формених елементів). Плазма містить білки, мінеральні речовини (основний склад: натрій, калій, кальцій, магній, хлор) у вигляді іонів і інші компоненти. Формені елементи крові - еритроцити, лейкоцити, тромбоцити. Обсяг кpoві становить 6-8% від маси тіла - близько 5 літрів. Кров виконує ряд важливих функцій: транспортує кисень, вуглекислий газ і поживні речовини; розподіляє тепло по всьому організму; забезпечує водно-сольовий обмін; доставляє гормони та інші регулюючі речовини до різних органів; підтримує постійність внутрішнього середовища і несе захисну (імунну) функцію.

У 1891 році австралійський вчений Карл Ландштайнер проводив дослідження еритроцитів - червоних кров'яних тілець, основною функцією яких є забезпечення клітин киснем. Він виявив цікаву закономірність: в еритроцитах деяких людей може бути спеціальний маркер, який вчений позначив буквою А, в інших - маркер В, у третіх не виявлялися ні А, ні В. Фактично дослідження Карла Ландштайнер поділили все людство на три групи за властивостями крові: I група - немає ні А, ні В маркерів (0); II група - виявляється маркер А; III - виявляється маркер В. Четверта група (на еритроцитах виявляються білки АВ) була описана вченим Декастелло в 1902 році. Спільне відкриття двох учених отримало назву системи АВ0. Але на цьому дослідження еритроцитів не закінчилися.

У 1927 році вчені виявили ще чотири антигену - М, N, P, p на поверхні еритроцита. Пізніше виявилося, що на сумісність крові різних людей ці чотири антигену ніякого впливу не чинили. А в 1940 році був описаний ще один антиген, який отримав назву резус-фактора. В його системі існують шість антигенів - C, D, E, c, d, e. Резус-позитивними вважаються люди, в крові яких міститься головний антиген системи Резус - D, виявлений у макак Резус. Резус-фактор, на відміну від антигенів групи крові, розташований всередині еритроцита і не залежить від наявності або відсутності інших факторів крові. Резус-фактор також передається у спадщину і зберігається протягом усього життя людини. Він знаходиться в еритроцитах 85% людей, їх кров називається резус-позитивною (Rh +). Кров інших людей не містить резус-фактор і називається резус-негативної (Rh-).