Ігри для дітей 3-5 років

Категорія  Розвиток  |  Виховання дитини 05.04.12

Кожному віку відповідають свої ігри. У даній статті ми розглянемо ігри, які підходять для дітей віком від 3 до 5 років.

При виборі гри для 3-річної дитини варто пам'ятати те, що це час, коли необхідно знайомити малюка з іграми за правилами. Для цієї мети підійдуть різноманітні прості доміно і лото. У них дитина вчиться дотриманню черговості, умінню стежити за діями інших і концентрувати увагу.

Лото може бути самим різним. Але для маленьких дітей, які ще не вміють рахувати, природно, підійде лото із зображенням тварин, рослин або предметів нашого побуту. Давайте розглянемо, як грати в лото на прикладі лото із зображенням тварин.

Це навчальне лото орієнтоване на малюків, які тільки-тільки починають засвоювати знання про навколишній світ. Фішки змішуються, потім ведучий дістає їх по одній і називає. Фішку бере той, у кого вона є на картці - і так до тих пір, поки не з'явиться переможець, хто першим закрив всі клітинки.

Однак до того, як почати грати "по-справжньому", ви повинні познайомити малюка з тваринами. Розгляньте фішки, називайте намальованих на них тварин, запитуйте у дитини, хто де живе, розсортуйте їх разом або ж запропонуйте йому самостійно вибрати, наприклад, птахів або комах, подати вам корову, щуку і т.д. Після того, як у своїй традиційній формі гра буде освоєна, її можна ускладнити, не показуючи фішку, а детально характеризуючи зображення: "Це комаха, воно червоного кольору з чорними крапочками на спині" - хай малюк вчиться працювати з вербальною інформацією, поступово запам'ятовує і дає правильні назви.

Обов'язково міняйтеся місцями, відводячи дитині роль ведучого - він повинен навчитися виділяти у предмету характерні ознаки, групувати їх по заданих якостях.

Гра в лото розвиває мову, сенсомоторіку, знайомить дитину з навколишнім світом, а також навчає математиці і логіці.

Доміно також буває різних видів - із зображенням тварин, рослин, а також класичне доміно або доміно "з точками". Останнє навчає рахунку, побудові логічних ланцюжків, а також сприяє розвитку уваги, посидючості і асоціативного мислення.

Ранній дошкільний вік має визначальне значення в житті дитини, тому дуже важливо саме в ранньому віці сприяти активному поповненню словарного запасу, пізнанню навколишнього світу, розвивати уважність і здатність систематизувати інформацію.

Проте пряме навчання для малюків дуже нудно, лише в грі вони здатні не тільки із задоволенням знайти нові навики, але продемонструвати що вже є. І доміно надасть вам в цьому незамінну допомогу, адже в грі потрібно збудувати ланцюжок, об'єднуючи попарно зображення з однаковою кількістю точок. Тим самим дитина завчить числа, поступово навчиться концентрувати увагу на весь час гри, виробляти стратегію.

Сам процес гри сприяє розвитку акуратності і дрібної моторики. Дозволяйте дитині вигравати часто, але не кожного разу - таким чином ви уникнете формування егоїстичного світосприймання.

Поступово гру можна ускладнити, пропонуючи кожного разу, ставлячи кісточку, називати кількість точок російською, або, якщо доміно використовується при вивченні другої мови, іноземній мові.

Гра в доміно також розвиває мову дитини, сенсомотріку, знайомить з навколишнім світом, а також у легкій ігровій формі навчає математиці і логіці.

Не менш важливі в цей період м'які іграшки. Вони заспокоюють дитину, даруючи відчуття безпеки і спокою. Раннє дитинство - це період самозабутніх ігор з піском і водою. Так дитина знайомиться зі світом і мільйоном його якостей: сипучістю, тяжкістю, мінливістю. Для ігор з піском все приладдя давно відоме: форми, совки, відра. Крім того, у продажу з'явилися картини, які можна виготовити з піску. З одного боку картинку виготовити дуже просто. З іншого боку робота з піском розвиває дрібну моторику, акуратність і посидючість.

Що стосується ігор з водою (в тому числі і у ванній), то досить недавно з'явилися оригінальні іграшки. Це м'які фігурки тварин, килимки і рамки-вкладиші. Вони шорсткі, їх можна мочити, а намочені вони липнуть до стінки у ванній.

3-5 років. У цьому віці зароджується інтерес до себе подібним або віддалено схожим. Звідси потреба в фігурках тварин і чоловічків. Цих фігурок повинно бути багато, щоб можна було б зіграти і в школу, і в зоопарк, і в місто. Бажано щоб тварини були знайомі дитині не тільки по книжках (не дикобраз і ягуар, а півень і кіт), щоб вони були прості і універсальні (важко зіграти з конем застиглою в бігу або з фігуркою людини, зображує людину з валізою - такі іграшки нав'язують свій власний сценарій, обмежують можливості гри). Вибір ляльки - справа відповідальна. Лялька повинна бути такою, що згинається і не дуже розкішною. Для ляльок потрібний посуд, меблі, автомобіль і т.д. Багато психологів вважають за необхідне мати вдома й іграшки дозволяють виражати різні емоційні стани (злість, образу, страх). Це шумові музичні інструменти (барабани, бубни, дудки), молотки, м'ячі і кеглі, пістолети і рушниці, солдатики, а також тварини, що асоціюються з агресивною поведінкою: вовк, крокодил, дракон.

Можна сміливо починати грати в настільні ігри, які навчать дитину читанню, логіці, познайомлять з навколишнім світом. Якщо у вас не так багато часу, щоб грати разом з дитиною, то можете вдатися до допомоги електровікторин. Електровікторина сама повідомить дитині, що він правильно відповів на питання - загориться лампочка і заграє музика. Гра не дасть дитині занудьгувати і навчить міркувати, зіставляти, порівнювати, встановлювати прості закономірності, приймати самостійні рішення. Гра виробляє посидючість і навики самоконтролю.

3-5 років - це період для всіляких конструкторів: магнітних, пластмасових, з дерева, м'яких матеріалів. В даний час особливої популярності користуються конструктори Marbutopia і MAGNETICUS.

Marbutopia - конструктор з пластмаси. Зібравши з яскравих різнокольорових деталей лабіринт, дитина зможе запустити в нього переливаються кульки і спостерігати, як вони стрибають по драбинках, скочуються з гірок, закручують млинки і самі кружляють в воронках. Юний конструктор може зібрати найрізноманітніші варіанти лабіринтів, розвиваючи своє просторове мислення, логіку, увагу і творчі здібності.

MAGNETICUS - це тривимірний конструктор нового покоління. Конструктор складається з 2 компонентів: магнітні палички і металеві кульки. Використання магнітних властивостей дозволяє створювати оригінальні будівлі, незвичні за формою і властивостями вироби. Завдяки конструктору дитина на практиці пізнає цікаві особливості магнетизму. Дає можливість для вивчення фізики, геометрії і математики.

Якщо ж ви вирішили спільно відпочити, то неодмінно візьміть з собою повітряного змія! Повітряний змій - чудова розвиваюча гра. Виготовлення і запуск повітряних зміїв з одного боку - дитяча забава, яка приваблює до себе людей різного віку, з іншого - захоплення, що сприяє розвитку спостережливості, кмітливості і творчого потенціалу.

З ним ваш син або дочка відкриє для себе явища природи, які вам з висоти вашого життєвого досвіду здаються само собою зрозумілими. Повітряний змій у польоті покаже, в який бік на якій висоті дме вітер, дасть відчути його (вітру) силу, а також змусить замислитися, чому ж все-таки він літає. З накопиченням досвіду по запуску змія молодої змєєнавт опанує знанням і розумінням природних (атмосферних) явищ, що, власне кажучи, може стати в нагоді йому в подальшому житті.

Звичайно ж, це далеко не весь список ігор для дітей 3-5 років. Ми перерахували всього лише мізерну частину з усього того асортименту, який представлений сьогодні в магазинах.

Автор: Світлана ЧелековаЧитайте також:

Корисне

© 2012 Щоденний журнал про дітей і мам